Çözüm Merkezi

Sanal Mağazanız İçin İpuçları

blog-image

Online satışa başladığınız ilk satışınızla beraber satışlarınızı arttırmak ve müşterilerinizin sadakatini kazanarak site ziyaretlerinizi arttırmak konularında yaşadığınız tüm endişelerinizi hazırladığımız ipuçları ile gidereceğiz.

1 – Hedef kitlenize öncülük eden, tanınmış kişilere numuneler gönderin.

Sanal dünyada aktif olarak sözü dinlenen fenomenler, yazarlar, sanatçılar mevcuttur. Birçoğunun sosyal medyada bir sürü takipçisi ve kendi internet sitelerinde sadık takipçileri vardır.

Bu tür kişilere ürününüzün ücretsiz numunelerinden göndererek sizi takdir etmelerini ve değerinizi arttırmalarını sağlar. Aynı zamanda internet sitelerinde veya başka platformlarda sizden bahsedebilirler.

2 – Blog açın

Ücretsiz ve değerli içerikler sunarak marka güvenilirliği oluşturursunuz ve insanları bilgilendirmiş olursunuz. Blogging arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur ve sosyal medyada bir şeyler paylaşmanızı sağlar.

İşinizle alakalı içerik pazarlamasına başlamanın en etkili yolu insanların ürünleriniz ve sektörle alakalı ne tür şeyleri sorguladığını bilmenizdir. Blogunuzu kullanarak, bireysel makalelerle bu sorgulamalara cevaplar verin.

3 – E-posta listesi oluşturun

Pazarlama hedefleri için e-posta listesi oluşturmak hayati önem taşır.

Önceki ve potansiyel müşterilerin e-posta adreslerine sahip olmanız bu kişilerin kişisel e-postalarına bilgiler, ürünler ve içerikler gönderebileceğiniz anlamına gelir. Facebook sayfanızda ve Twitter’da yaptığınız güncellemeler zaman dilimi farklılıkları ve diğer faktörlerden dolayı bütün takipçilerinize ulaşmanızı engelleyebilir.

E-posta listenizi oluşturmaya bugünden başlayın. “hemen kayıt olun” gibi basit şeyler söylemek yerine teşvik veya değerli bir şeyler sunun.

4 – Bir etkinliğe sponsor olun

Bazı durumlarda, bir etkinliğe sponsor olmak mucizeler yaratır. Öncelikle, sponsor olmak için doğru etkinliği tercih edin. Ürünlerinizle ilgilenecek katılımcıların olduğu etkinlikleri araştırın ve etkinliğe kaç kişinin katılacağını öğrenin.

Farklı etkinlik türlerine ilişkin bilgi sahibi olduktan sonra maliyetlerine göre sınıflandırmaya başlayın. Hikayenizi anlatan en ilginç ürünlerinizden bazılarını gösterin, insanlarla konuşun ve e-posta üyelikleri ve sosyal medya takiplerine karşılık kuponlar ve ücretsiz sticker’lar gibi ödüller verin.

5 – AdWords’u deneyin

AdWords, online satıcıların hemen hemen her Google arama sonuçları sayfasına, YouTube videosuna ve partner internet sitesine reklamlar yerleştirdikleri Google’ın en popüler reklam ağıdır.

AdWords’un güzelliği, hızı ve kitlere ulaşmasıdır. Birkaç dakika gibi kısa bir sürede metin, görsel ve hatta video reklamları hazırlayabilir, web’deki bütün tarayıcılar tarafından görüntülenen reklam kampanyaları düzenleyebilir ve yayınlayabilirsiniz.

6 – Basın bülteni yayınlayın

Basından istediğiniz karşılığı almak için, içeriğinizin haber niteliği taşıdığından emin olun. Halka okunmaya değer, gerçekten ilginç bir şeyler vermediğiniz sürece kitlesel tepki beklemeyin. Ayrıca basın bültenin monotonluktan uzak, kısa ve profesyonel olması gerektiğini de unutmayın.

Başarılı bir basın bülteni hedef kitlenizde güven yaratır.

7- Sosyal medyayı kullanın

Tüm bu ipuçlarından en hızlı geri dönüşü alacağınız fakat bir o kadarda tanınırlığının zor olduğu en önemli reklam ağı sosyal medya mecralarıdır.

Burada profesyonel bir reklam çalışması yapmanız ve takipçilerinizin ilgisini kaybetmemeniz için aktiflik göstermeniz gerekmektedir.

Diğer Blog Yazıları

recent-post-image
E-Ticaret Sitenizin Etkisini Arttırın
recent-post-image
E-Ticaret Siteniz İçin SEO
recent-post-image
SSL Sertifikası Nedir? SEO'ya Etkileri Nelerdir?

Taglar

  • ticaret
  • e-ticaret
  • ihracat
  • e-ihracat
  • sanal
  • sanal mağaza
  • satış
  • online satış
  • mağaza nasıl açarım
  • nasıl satış yaparım

E-Ticaret Demolarını İncele

Ticaretiks Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hemen tanışın. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun.