Çözüm Merkezi

Müşterilere Tazminat Hakkı

blog-image

Piyasa gözetimi ve faaliyet denetimleri hükümet tarafından genişletilmeye hazırlanıyor. E-ticaret alanında satış yapan firmalarda bu düzenlemelerden etkilenicek. bu düzenlemelere göre satın aldığı bir üründen sağlığı üzerinden zarar gören bir tüketici, zararın kullandığı üründen doğduğunu ispat edebilirse tazminat hakkı doğacak

Taslak gereğince, bakanlıklar kendi kapsamlarına dahil olan ürünlerin denetimini yapacak. Online satış yapan sanal mağazalarda satılan ürünlere de sıkı denetim gelirken, internet, TV ve radyo satışlarına yasaklama geleceği ön görülüyor. Tüketicinin ürünlerden zarar görmesi halinde de tazminat hakkı doğacak.

 

Sağlığa zararı ispatlanmalı

Taslak gereğince, ürünün, bir kişinin ölümüne ya da sağlığının zarar görmesine yol açması durumunda, zarar gören tüketicinin tazminat hakkı oluşacak. Tüketicinin tazminat hakkının doğması için, uğradığı zararla uygunsuz ürün arasındaki bağı ispat etmesi zorunlu kılınmıştır. Firmalar, tedarik zincirinin bir önceki ve sonraki aşamasındaki işletmecilerin adını ve adresini ürünün takibini kolaylaştıracak şekilde kaydedecek. Kayıtlı bu bilgiler 10 yıl saklanacak. Bu yükümlülük, e-ticaret siteleri ile radyo ve televizyondan satışlarda da geçerli olacak.

 

Zorunlu Belgeleme

Kamu kurumları, piyasaya sunulan ürünlerin depolarını, nakil araçlarını, işyerlerini ve üretim tesislerini gerekli görülen yerlerde denetleyebilecek. İthalatçı firmalar ürünün montaj, kullanım ve güvenlik kurallarının tüketicinin anlayacağı şekilde Türkçe olmasını sağlayacak. Üretici ve ithalatçı, piyasada bulundurulan ürünlerden numune alarak test edecek. Şikayet gelmesi halinde bu şikayeti kayıt altına alacak. Bir ürünü imal eden ancak kendi markasıyla piyasaya sürmeyen imalatçılar da ürünlerdeki risklerden sorumlu olacak.

 

On gün süreyle savunma hakkı

Kamu kurumu, riskli ürüne ilişkin nihai kararı vermeden önce işletmeciye 10 günden az olmayacak şekilde savunma süresi tanıyacak. Kamu kurumları, piyasadaki riskli ürünler için şikayetlerin ulaştırılabileceği ve bilgi alınabileceği bir Ürün Güvenliği Yardım Masası kurulmasını sağlayacak.

 

Tüketicinin üç seçeneği

Piyasada satışı yapılan üründeki riskin durumuna göre, ürünün geri çağrılması söz konusu olacak. Bu durumda vatandaşlara üç seçenek sunulacak. Bunlar üründeki sorun giderilmesi, ürünün satış değerinin ödenmesi ya da ürün eşdeğer bir ürünle değiştirilmesi şeklinde olacak. Ürünün geri çağrılma masraflarını da satıcı firma üstlenecek. Bu kapsamda kanuna aykırı hareket edenlere, 250 bin liraya kadar idari para cezası verilebilecekken, bakanlıklar, insan sağlığı nedeniyle şirketlere ait ticari sırları ifşa edebilecek.

 

Numune siteden satın alınacak

Kamu kurumları, gerçek kimliklerini gizleyerek aynı vatandaş gibi internet, TV ve radyo satışlarından alışveriş yaparak ürünlerden numune alacak. Bu ürünler de risk denetiminden geçirecek. Uygun olmayan bir ürünün internet üzerinden tanıtım ve satışının durdurulması, öncelikle internet sitesinden istenecek

Diğer Blog Yazıları

recent-post-image
E-Ticaret Sitenizin Etkisini Arttırın
recent-post-image
E-Ticaret Siteniz İçin SEO
recent-post-image
SSL Sertifikası Nedir? SEO'ya Etkileri Nelerdir?

Taglar

 • tazminat
 • müşteri
 • müşteri hakkı
 • ürün tazminatı
 • hükümet
 • devlet
 • e-ticaret
 • tazminat süresi
 • ürün iadesi
 • ürün değişimi
 • para ödemesi
 • tazminat ödemesi
 • ürün testi
 • numune testi

E-Ticaret Demolarını İncele

Ticaretiks Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hemen tanışın. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun.