Çözüm Merkezi

Müşteri Sadakati Nasıl Oluşturulur?

blog-image

Markalar için müşteri sadakati kavramı oldukça önemli bir kavramdır. Uzun vadede başarıya ulaşmak isteyen e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların bu kavrama önem vermesi gerekir. Müşteri sadakati, firmaların sadık müşteriler kazanmasını sağlamasının yanı sıra birçok avantajlı durum elde etmesine yardımcı olmaktadır.

Müşteri Sadakati Nedir?

Müşteri sadakati, internetten alışveriş yapan kişilerin belirli bir ürün veya hizmeti almak için devamlı olarak bir şirketi tercih etmesine verilen isimdir. Genellikle bir tüketici aldığı ürün ve hizmetten memnun kaldığında alışveriş yaptığı veya hizmet satın aldığı firmalara güvenmekte ve bu firmalar üzerinden alışveriş yapmaya devam etmektedir. Müşterilerin bu düşünce içerisine girmesinde ise belirli etkenler bulunmaktadır;

Alışveriş yapılan veya hizmet alınan firmanın süreçleri iyi yönetmesi
Müşterilerde bu firmanın güvenilir olduğuna yönelik inancın oluşması
Müşterilerin alışveriş veya hizmet aldıkları firmaya kendini yakın hissetmesi


Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

 Müşteri sadakati kazanmak isteyen firmaların ilk olarak dikkat etmesi gereken şeylerin başında hedef kitle gelmektedir. Bir firma hedef kitlesini ne kadar iyi tanırsa o kadar fazla müşteri sadakatine sahip olmaktadır. Hedef kitlenizi tanımak için; E-ticaret sitenize giren insanların demografik bilgileri, Hedef kitlenizde bulunan kişilerin ilgi alanları, Hedef kitlenizde bulunanların alışveriş alışkanlıkları

Gibi birçok özelliği göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak sizler de bu kişiler ile nasıl etkili iletişim kurmanız gerektiğini öğrenebilir ve iletişimi hayata geçirerek müşterilerinizi markanıza daha kolay bir şekilde bağlayabilirsiniz.

Satış Sonrası İletişime de Önem Verin

E-ticaret sitesinden alışveriş yapan müşteriler ile marka arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek için e-ticaret firmalarının yapması gereken şeylerden biri, müşterileri ile sürekli olarak iletişim kurmaktır. Ürün satışı sonrasında müşterilerinize değer verdiğinizi göstermek ve alışveriş sürecini iyi yönetebilmek için müşterilerinize siparişleri hakkında bilgiler vermek doğru bir yol olacaktır.

Siparişiniz alındı
Siparişiniz onaylandı
Siparişiniz hazırlanıyor
Siparişiniz Kargo Firmasına Teslim Edildi
Gibi mailler veya SMSler göndermeniz e-ticaret sitenizden alışveriş yapan bir müşterinin oldukça hoşuna gidecektir. Bununla beraber müşterilerinizin müşteri sadakatini arttırmak için e-ticaret sitenize kargo entegrasyonu yapabilir ve müşterilerinizin alışveriş süreçleri hakkında bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

Müşterilerinizde hizmet, ürün geri bildirimi alın

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin sadakatini kazanmada önemli olan bir diğer nokta ise, geri bildirim almaktır.  E-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterileriniz aldığı hizmetten memnun olup olmadığını dile getirmek isteyecektir. Bu geri bildirimleri almak için ilgili birimler oluşturup şikayeti olan müşterilerinizin şikayetlerini düzeltip memnuniyeti arttırmanız önerilmektedir.

Verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürün sonrasında müşterilerinizin memnun kalıp kalmadığını onlara sormalı ve memnun kalmadıkları hizmetleriniz varsa bunların neler olduğunu öğrenmelisiniz. Böylece müşterilerinizi önemsediğinizi gösterecek ve müşteri memnuniyetinin artması için hangi aksiyonları almanız gerektiğini öğreneceksiniz. Bu nedenle sizler de müşterileriniz ile iletişiminiz kuvvetlendirmeli ve markanızın eksik olan yanlarını görmek için onlardan geri dönüşler almalısınız.

Müşterilerinizi Ödüllendirmekten Korkmayın

 E-ticaret sitenizi ziyaret eden ve alışveriş yapmış olan müşterilerinizde sadakati arttırmak istiyorsanız, yapmanız gereken çalışmalar biri tabii ki kampanyalar düzenlemektir. E-ticaret firmaları e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerine yönelik hazırlayacağı kampanyalar sayesinde hem satışlarını hem de marka sadakatini arttırmaktadır. Mevcut müşterilerinizin markanıza olan bağlılığını arttırmak istiyorsanız eğer; E-ticaret sitenizden daha önce ürün satın alan kişilere yönelik satın aldıkları ürünlerde fiyat teklifi verebilirsiniz. Örneğin; firmanızdan sitenizden gözlük satın alan bir müşteriniz için gözlük kategorisinden yapacağı alışverişlerde %10 indirim uygulayabilirsiniz. E-ticaret sitlerinden alışveriş yapan müşteriler genellikle ödüllendirilmeyi sevdikleri için 2.alışverişlerine özel %5, %10, %20 gibi bir kampanya modeli müşterilerinizin hoşuna gidecektir. Bununla beraber müşterileriniz için 10 , 20 , 30 TL gibi tutarlarda indirim de tanımlayabilir ve bu kişilerin firmanızdan alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Markanızdan alışveriş yapan müşterilerin satın aldıkları ürünler ile hediye bir ürün de gönderebilir ve böylece müşterinin markanıza olan sadakatini arttırabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

recent-post-image
E-Ticaret Sitenizin Etkisini Arttırın
recent-post-image
E-Ticaret Siteniz İçin SEO
recent-post-image
SSL Sertifikası Nedir? SEO'ya Etkileri Nelerdir?

Taglar

  • online alışveriş
  • e-ticaret
  • e-ihracat
  • ticaret
  • ihracat
  • müşteri memnuniyeti
  • müşteri
  • sadakat
  • alışveriş
  • web site

E-Ticaret Demolarını İncele

Ticaretiks Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hemen tanışın. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun.