Çözüm Merkezi

Akıllı Arama Neden Önemli

blog-image

Sanal mağazanızda satışa sunduğunuz ürünlerinizi belirli kategori gruplarına ayırarak müşterilerinizin aradıkları ürünü ait olduğu kategori grubunda kolayca bulmasını sağlıyorsunuz. Fakat bu kategorilerde dahi ürün çeşitliliği bir hayli fazla olabiliyor. Renkler, bedenler, numaralar, fiyat aralıkları hatta sektör içerisinde bir örnek verecek olursak, herhangi bir ürünün kol veya yaka detayı bile aslında müşterilerinizin tercihlerinde oldukça etkili oluyor. İşte bu noktada müşterilerinize akıllı arama filtreleri ile yardımcı olmalısınız.

Oldukça fazla ürün çeşitliliğine sahip pazaryerlerinde kullanılan bu yapı, müşterilerin de alışkanlık kazanması ile artık günümüzde tüm sanal mağazalarda belirleyici bir özellik oldu.

Tasarruflu zaman kullanımı hem sizin hem de müşterileriniz için oldukça önemlidir. Fiziksel bir mağazaya gitmek, ürünü beğenmek, kasada sıra bekleyip satın almak ve eve dönmekten çok daha pratik olan online satış, müşterilerine sunduğu bu pratikliğini yanında zaman tasarruf imkanını da sağlamalıdır fakat bazen ürün arama aşamasında daha fazla zaman kaybına sebep olabiliyor. Bunun nedeni ise web ya da mobil ortamlarda sanal mağazanızın ürün görüntüleme alanlarının kısıtlı oluşu, ürün arama algoritmalarının yetersiz oluşu ve bunlara bağlı olarak çok fazla sayı ve çeşit ile ürün sergilemek diyebiliriz.

Sanal mağazanızın ürün çeşitliliğinin zengin olması tabii ki de tercih edilmenizle doğrudan ilgilidir. Fakat müşterilerinize pratik olarak kullanabilecekleri bir filtre gurubu oluşturursanız, kesinlikle aradıkları ürünü daha kısa zamanda bulacaklardır. Böylece daha fazla müşteri zengin ürün seçenekleri arasında kaybolmadan istediği ürünü doğrudan bulur ve satın alır.

Akıllı filtrelerinizi belirlerken sattığınız ürünlere özel olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin; ayakkabı için renk, numara, cinsiyet, materyal, topuk boyu gibi.

Müşterileriniz filtrelerin sağladığı kolaylık ve hız avantajlarıyla, sıkılıp siteyi terk etmeden önce aradıkları ürünü bulsun ve satın alsın istiyorsanız, siz de sanal mağazanızda ürün filtrelerine mutlaka yer vermelisiniz.

Ticaretiks e-ticaret paketlerimiz için standart olan bu özelliği mutlaka kullanmanızı öneririz.

Eğer farklı bir altyapı sağlayıcı ile çalışıyorsanız, hizmet aldığınız firmadan yardım alarak siz de sanal mağazanızı daha işlevsel ve tercih edilir bir yapıya kavuşturabilirsiniz.

Bu mümkün değilse üzülmeyin, size uygun çözümler için 7/24 bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Diğer Blog Yazıları

recent-post-image
E-Ticaret Sitenizin Etkisini Arttırın
recent-post-image
E-Ticaret Siteniz İçin SEO
recent-post-image
SSL Sertifikası Nedir? SEO'ya Etkileri Nelerdir?

Taglar

 • e-ticaret
 • dijital ticaret
 • online ticaret
 • e-ticaret sitesi
 • web site kurma
 • -ticaret ürün seçimi
 • ürün
 • satış
 • online satış
 • hangi ürün satılır
 • Ticaretiks

E-Ticaret Demolarını İncele

Ticaretiks Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hemen tanışın. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun.