Çözüm Merkezi

5 İpucu ile Müşterileriniz Satın Alsın

blog-image

5 İpucu ile Müşterileriniz Satın Alsın

E-ticarette müşterinin sepeti terk etmesi, e-ticaret sitesinde gezinen müşterilerin ürünlerini alışveriş sepetlerine ekledikten sonra alışverişlerini tamamlamadan siteden çıkmasına verilen addır.

Müşterilerinizin sepeti terk etmemesi için yapılması gerekenleri 5 maddede sizler için derledik. bu maddeler kısaca şu başlıklardan oluşmaktadır;

 

E-ticaret Sitenizi Responsive Tasarlayın

Bir e-ticaret sitesinin responsive yapıya sahip olması, sitenizin tablet ve mobil cihazlarda da ulaşılabilir olması anlamına gelmektedir. bu yapı müşterilerin sitenize her an, her yerden ulaşabilmesine olanak sağladığından ürünleriniz ve siteniz daha fazla tercih edilecektir.

E-ticaret sitesinin responsive olarak tasarlanması ilgili sitenizin mobil platformlarda kullanımını kolaylaştırmakla beraber e-ticaret firmalarına sağladığı birçok avantaj da bulunmaktadır.

Responsive tasarımlar sayesinde müşterileriniz e-ticaret sitenizde daha kolay bir şekilde gezinebilirler.
Mobil duyarlılığı sayesinde e-ticaret siteniz kullanıcı deneyimini arttırdığı için Google’da üst sıralarda yer alacaktır.
E-ticaret sitenizi ziyaret eden kişiler mobil uyumluluk sayesinde daha fazla sayfada gezineceklerdir.


Hızlı E-Ticaret Sitesine Sahip Olun

E-ticaret sitelerini sayfalarının yüklenme hızı alışveriş yapan müşterilerin sepeti terk etme oranlarını arttırmada etkili rol oynamaktadır. Genellikle bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapacak olan müşteriler sitenin yüklenme hızına oldukça dikkat etmektedir. Bir e-ticaret sitesinde sayfaların yüklenme hızı  2 saniyeyi geçmemelidir.

 Sayfalrın yüklenme süresi uzun olduğunda e-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hızlı bir şekilde alışveriş yapamayacakları için sitenizden çıkacak ve bu da sepeti terk etme oranlarının artmasına neden olacaktır. Bu nedenle bir e-ticaret firmasının dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan birisi e-ticaret sitesinin hızıdır. E-ticaret sitenizi hızlandırmak için neler yapabilirsiniz beraber bakalım;

E-ticaret sitenizin sunucu yanıt süresini azaltmaya çalışın.
Veritabanı temizliğine önem verin.
CSS Dosyalarını ve Java Dosyalarını azaltın.
Tarayıcı önbellek ayarlarını etkilenştirin.
E-ticaret sitenizde bulunan dosyaları küçültün ve birleştirmeye önem verin.
E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerin görsellerini ve videolarını sıkıştırmaya önem verin.


Artan Maliyetleri Gözden Geçirin

E-ticaret sitesinden alışveriş yapan kişilerin dikkat ettiği en önemli detaylardan biri tabii ki fiyat unsurudur. Günümüzde birçok e-ticaret sitesi müşterilerinin daha uygun fiyatlarla ürün satın almasına yardımcı olmak için maaliyetlerini azaltırken bazıları bunu göz önünde bulundurmamaktadır.

Genellikle bir e-ticaret sitesinin maaliyetleri en çok kargo gönderim ücretlerinden dolayı artış göstermektedir. Bu maliyetinizi azaltmak için ise kargo anlaşması yapmanız oldukça önemlidir.
E-ticaret firmalarının, sanal pos komisyon oranları da firmaların ürün fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için sanal pos sağlayıcınız ile görüşebilir ve sanal pos komisyon oranınızda indirim talep edebilirsiniz.


Güvenlik Problemleri

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan ziyaretçilerinizin öncelikle dikkat ettiği şey markanızın güvenli olup olmadığıdır. Markanız güvenli bir marka imajı yaratmışsa sepet terk etme oranları azalırken, bu imajı yaratmadıysa doğru orantılı olarak sepet terk etme oranları artacaktır. Bu nedenle bir e-ticaret firmasının dikkat etmesi gereken başka bir şey  kurumsal kimliğini ön plana çıkarmak ve müşterilerin markalara güvenmesini sağlamaktır.

Müşterilerinizin sepeti terk etmemesi için buna oldukça önem vermeniz gerekmektedir. Bu güveni hangi aşamalarda oluşturabileceğinize birlikte bakalım;

İlk olarak yapmanız gereken şeylerden birisi e-ticaret sitenizi ETBİS’e kaydettirmek olmalıdır. Bununla beraber e-ticaret siteniz için güven damgası da almayı göz önünde bulundurabilirsiniz.
E-ticaret sitenizin hakkımızda ve iletişim bölümünde firma bilgilerinizi paylaşmanız müşterilerinizin sizlere daha fazla güvenmesini sağlayacaktır.
Sitenizden satılan ürünlerin ödemesini alırken 3D Secure yöntemini kullanmanız müşterilerinizin kendini güvende hissetmesine olanak sağlayacaktır.


Canlı Desteğe Önem Verin

 Müşterilerinizin satın almalarında etkili olan 5 ipucunda son ipucumuza geldik. E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişilerin bir problemle karşı karşıya kalıp destek bulamadığında e-ticaret sitesine olan güvenleri zedelenmektedir. Bu nedenle ürün satışlarınızın etkilenmemesi ve sepet terk etme oranlarının azalması için e-ticaret sitenizde şu maddelere önem vermeniz gerekmektedir;

Müşteri hizmetlerinize bağlanma yöntemini kolaylaştırın.
E-ticaret sitenize ekleyeceğiniz canlı destek araçları ile müşterilerinizin anında yardım almasını sağlayın.
İletişim sayfanızda kurumsal e-mail adresi ve iletişim formu bulundurmaya özen gösterin.


Böylece e-ticaret sitenize giren müşterileriniz hızlı bir şekilde yardım alacak ve herhangi bir problemle karşı karşıya kaldıklarında alışveriş yapmaktan vazgeçmeyeceklerdir.


 

Diğer Blog Yazıları

recent-post-image
E-Ticaret Sitenizin Etkisini Arttırın
recent-post-image
E-Ticaret Siteniz İçin SEO
recent-post-image
SSL Sertifikası Nedir? SEO'ya Etkileri Nelerdir?

Taglar

 • E-Ticaret
 • E-İhracat
 • E-Ticaret Sitesi Kurmak
 • Yazılım Şirketi
 • E-Ticaret Yazılımı
 • onlinealışveriş
 • website
 • ipucu
 • satınalma
 • n11
 • trendyol
 • hepsiburada

E-Ticaret Demolarını İncele

Ticaretiks Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hemen tanışın. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun.